High Quality CE RoHS IP68 CREE LED Underwater Pond Light 9W Warm White Underwater Pool Fixture IP68 Underwater Swimming Pool Light
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Waterproof Standard: | IP68 |
| Lamp Body Material: | Stainless Steel |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-07-07
Number of Employees
58
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 4135R2
- Technics
- Electroplating
- Emitting Color
- White
- Lampshade Material
- Stainless Steel
- Base Type
- ABS Holder
- Application
- Swimming Pool, Fountain, Pond
- Certification
- CE, RoHS, EMC
- Voltage
- 24V
- With Light Source
- With Light Source
- Style
- Modern Simplism Style
- Transport Package
- Standard Carton
- Specification
- dia 135xL58mm
- Trademark
- Wbovision
- Origin
- Donggguan, China
- HS Code
- 940542
- Production Capacity
- 60, 000PCS/Month
Product Description
High Quality CE RoHS IP68 CREE LED Underwater pond Light 9W
1, Features:
1, Excellent design;
2, high qualit material, 316 stainless steel;
3, CREE LED;
4, IP68 waterproof;
5, CE, RoHS certificated.
6, RGB is available.
2, Parametres:
3, Applications:
underwater lighting at swim pool, pond, fountain ...
4, Image on products and applications:






5, Images of factory:



1, Features:
1, Excellent design;
2, high qualit material, 316 stainless steel;
3, CREE LED;
4, IP68 waterproof;
5, CE, RoHS certificated.
6, RGB is available.
2, Parametres:
| ltem No. | 4135R2 |
| Power | 9W |
| Size | dia 135xL58mm |
| LED chip | CREE |
| Material | 316 stainless steel |
| Light efficiency | 90% |
| Protection level | IP68 |
| Power Factor | 0.95 |
| CCT | W : 2700K-6500K |
| Lamp cover | Tempered glass |
| Light color | Silver / black |
| Voltage | DC 24V / 12V |
| Beam angle | 24°/36°/60° |
| Life span | 50,000hrs |
| Warranty time | 3 years |
| Certificate | CE&ROHS |
3, Applications:
underwater lighting at swim pool, pond, fountain ...
4, Image on products and applications:






5, Images of factory:



| FAQ |
Q1: Are you a factory or trading company?
We are a 10+ years factory, focus on led outdoor landscape lighting.
Q2: What is your main products?
Full range of outdoor lights: spike light, inground light,wall light, underwater light, wall washer, recessed linear light, etc.
Q3: OEM or ODM available?
Yes, OEM & ODM, Customized brand, printing LOGO all available, Just let us know your idea.
Q4: What is the lead time?
Sample 3-7 days, mass production 15-35 days, up to the qty.
Q5:Can we order Sample?
Yes, welcome sample order to evaluate the quality. mixed sample also available.
Q6: How can we pay for?
30% deposit for production, 70% balance before shipment.
Q7: Why choose us?
1:10+ years manufacturer, we can control the quality at source.
2: professional R&D team.
3:Flexible service and quick respond.
4:High quality based on reasonable price.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Commercial Outdoor Light
- -Square Fountain Lights
- High Quality CE RoHS IP68 CREE LED Underwater Pond Light 9W Warm White Underwater Pool Fixture IP68 Underwater Swimming Pool Light
Related Categories
Hot Searches
More