Outdoor Lighting IP66 Garden Spike LED Plant Uplight CE RoHS 22W
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Style: | modern |
| Color Temperature: | Warm White |
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-07-07
Number of Employees
58
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 3100R1
- Lamp Body Material
- Aluminum
- Lighting Area
- 10-15m^2
- Power
- 10-30W
- Technics
- Chrome-plating
- Warranty
- 3 YEARS
- IP Rating
- IP66
- Certification
- CE, EMC, LVD, REACH, RoHS
- Voltage
- 24V
- Light Source
- With Light Source
- Transport Package
- Carton
- Specification
- dia 80xH148mm
- Trademark
- Wbovision
- Origin
- Donggguan, China
- HS Code
- 940542
- Production Capacity
- 60, 000PCS/Month
Product Description
Outdoor Lighting IP66 Garden spike LED Plant Uplight CE RoHS 22W
1, Features:
1, Up to 50,000hours, long lifespan;
2, High power LED, high brightness
3, Attractive for accent lighting
4, Dimmable is also available.
2, Parametres:
| ltem No. | 3100R1 |
| Power | 22W |
| Size | dia 100 xH160mm |
| LED chip | CREE/EPISTAR |
| Material | die-casting aluminum |
| Light efficiency | 85% |
| Protection level | IP66 |
| Power Factor | 0.95 |
| CCT | W : 2000K-10000K |
| Lamp cover | Tempered glass |
| Light color | Silver / black |
| Voltage | DC 24V |
| Beam angle | 3°/ 8° |
| Life span | 50,000hrs |
| Warranty time | 3 years |
| Certificate | CE&ROHS |
3, Applications:
Garden or landscape lighting at lawn, yard, park, garden, hotel,measume ...
4, Image on products and applications:



5, Images on company




| FAQ |
Q1: Are you a factory or trading company?
We are a 10+ years factory, focus on led outdoor landscape lighting.
Q2: What is your main products?
Full range of outdoor lights: spike light, inground light,wall light, underwater light, wall washer, recessed linear light, etc.
Q3: OEM or ODM available?
Yes, OEM & ODM, Customized brand, printing LOGO all available, Just let us know your idea.
Q4: What is the lead time?
Sample 3-7 days, mass production 15-35 days, up to the qty.
Q5:Can we order Sample?
Yes, welcome sample order to evaluate the quality. mixed sample also available.
Q6: How can we pay for?
30% deposit for production, 70% balance before shipment.
Q7: Why choose us?
1:10+ years manufacturer, we can control the quality at source.
2: professional R&D team.
3:Flexible service and quick respond.
4:High quality based on reasonable price.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- LED Spot Garden Light IP65 IP66
- Outdoor Lighting IP66 Garden Spike LED Plant Uplight CE RoHS 22W
Related Categories
Hot Searches
More