Modern Corridor Porch Hotel Home Decoration LED Waterproof Garden Light Wall Lamp
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Power: | 1*3W |
| LED Chip: | CREE |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-07-07
Number of Employees
58
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- WB1062R1A
- Beam Angle
- 3*180°
- Luminous
- 171lm
- Input Voltage
- 12/24VDC
- CCT
- Single
- Ik
- 05
- IP Rating
- IP65
- Luminous Color
- White
- Transport Package
- 12PCS/CTN
- Specification
- W62x H73cm
- Trademark
- WBovision
- Origin
- Made in China
- HS Code
- 9405409000
- Production Capacity
- 50000
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 40.00cm * 50.00cm
- Package Gross Weight
- 15.000kg
Product Description
CE 6W LED window light outline light IP65 outdoor use
1.The products are self - developed with independent intellectual property rights.
And LEDs are hidden deep in the bottom enables the lighting fixture with excellent anti-glare performance.
2.Integrated heat radiation structure design provides sufficient heat dissipation for the LED,thus the lights has long lifetime..
3.316L stainless steel surface cover with titanize treatment process,environmentalACD12#high strength
die-casting aluminum lamp housing with imported American brand Tiger powder coating spray process,the
high quality material make the light can be used in some place with high acids and bases like sea side.
4. Ultra clear and high strengthen 8mm tempered glass cover, ensure high luminous efficacy (90-95%),
outstanding accuracy of color temperature, and excellent impact resistance and rub resistance.
5.CREE brand as LED light source, ultra high lumen output, high light color uniformity and high CRI (Ra>80 or Ra>90).
6.Top quality driver, components and excellent circuit design ensures the product with stable quality and low failure rate.
7.Optional DMX512,0/1-10V, DALI, TRIAC, PWM dimming function.
1, Novel design, linear lighting;
2, CREE LED, high brightness;
3, Up to 50,000hours, long lifespan.
| ltem No. | WB1062R1A |
| Power | 3W |
| Size | W62x H73cm |
| LED chip | CREE |
| Material | die-casting aluminum |
| Light efficiency | 85% |
| Protection level | IP65 |
| Power Factor | 0.9 |
| CCT | W : 2700K-6500K |
| Lamp cover | len |
| Light color | white/ black |
| Voltage | DC 24V or 220- 240V AC |
| Beam angle | 20*160° |
| Life span | 50,000hrs |
| Warranty time | 3 years |
| Certificate | CE&ROHS |
Outdoor outline light at window, corridor, architecture, hallway, hotel ...
5, Images on company or workshop:



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Other Outdoor Light
- Modern Corridor Porch Hotel Home Decoration LED Waterproof Garden Light Wall Lamp
Related Categories
Hot Searches
More