CB Rohs IP68 Waterproof Underwater Light Warm White 12 V AC RGB Pool Lamp
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Style: | Modern Simplism Style |
| Color Temperature: | Warm White |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 4162R1
- Lamp Body Material
- Aluminum
- Power
- 12W
- Technics
- Chrome-plating
- Warranty
- 3 YEARS
- IP Rating
- IP68
- Certification
- CE, EMC, LVD, RoHS
- Voltage
- 24V
- Light Source
- With Light Source
- Application
- Swimming Pool, Fountain, Pond
- LED
- CREE
- Lm
- 980lm
- Ik
- 08
- Transport Package
- Carton
- Specification
- dia162x L45mm
- Trademark
- Wbovision
- Origin
- Donggguan, China
- HS Code
- 940540
- Production Capacity
- 6000pieces/ Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 40.00cm * 40.00cm
- Package Gross Weight
- 15.000kg
Product Description
1, Excellent design;
2, High quality heat dissipation material;
3, CREE LED;
4, IP68 waterproof;
5, Colour changing RGB is available.
2, Parametres:
| ltem No. | 4162R1 |
| Power | 12W |
| Size | dia 162xL65mm, cutout 143cm |
| LED chip | CREE |
| Material | 316 stainless steel |
| Light efficiency | 90% |
| Protection level | IP68 |
| Power Factor | 0.95 |
| CCT | W : 2700K-6500K |
| Lamp cover | Tempered glass |
| Light color | Silver / black |
| Voltage | DC 24V / 12V |
| Beam angle | 15°/30°/45°/60° |
| Life span | 50,000hrs |
| Warranty time | 3 years |
| Certificate | CE&ROHS |
3, Applications:
underwater lighting at swim pool, pond, fountain, boat, yacht ...
4, Image on products and applications:

5, Images of factory:



Q1: Are you a factory or trading company?
We are a 10+ years factory, focus on led outdoor landscape lighting.
Q2: What is your main products?
Full range of outdoor lights: spike light, inground light,wall light, underwater light, wall washer, recessed linear light, etc.
Q3: OEM or ODM available?
Yes, OEM & ODM, Customized brand, printing LOGO all available, Just let us know your idea.
Q4: What is the lead time?
Sample 3-7 days, mass production 15-35 days, up to the qty.
Q5:Can we order Sample?
Yes, welcome sample order to evaluate the quality. mixed sample also available.
Q6: How can we pay for?
30% deposit for production, 70% balance before shipment.
Q7: Why choose us?
1:10+ years manufacturer, we can control the quality at source.
2: professional R&D team.
3:Flexible service and quick respond.
4:High quality based on reasonable price.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- LED Underwater Light IP68
- CB Rohs IP68 Waterproof Underwater Light Warm White 12 V AC RGB Pool Lamp