Aluminum Housing DMX LED Strobe Exterior Wall Washers Lights
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Emitting Color: | Pure White |
| Power: | 36W |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-07-07
Number of Employees
58
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 6040L2-1M
- IP Rating
- IP65
- Diffuser
- Tempered Glass
- Beam Angle
- 30°
- Lifespan
- 50000 hours
- Warranty
- 3 Years
- Certification
- CE, EMC, LVD, RoHS
- Electric Current Type
- DC
- Input Voltage
- 24V
- Light Color
- Grey
- LED Color
- 2700K/3000K/4000K/5000K/6000K
- Ik
- 08
- Lm
- 3100lm
- Transport Package
- Standard Carton
- Specification
- W40*L1000mm
- Trademark
- Wbovision
- Origin
- Donggguan, China
- HS Code
- 940542
- Production Capacity
- 6000pieces/ Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 40.00cm * 40.00cm
- Package Gross Weight
- 15.000kg
Product Description
1, Features:
1, Die casting 6063# AL, excellent for heat desipation material;
2, CREE LED,top quality light source.
3, IP65 waterproof.
4, Anti glare design is avaiable;
5, RGB is available.
2, Parametres:
3, Applications:
Architecture lighting at hotel, yard, park, garden, plaza, bridge, ...
4, Image on products and applications:
5, Images on workshop:




1, Die casting 6063# AL, excellent for heat desipation material;
2, CREE LED,top quality light source.
3, IP65 waterproof.
4, Anti glare design is avaiable;
5, RGB is available.
2, Parametres:
| ltem No. | 6040L2-1M |
| Power | 36W |
| Size | W40*L1000mm |
| LED chip | CREE or Epistar |
| Material | die casting Aluminum+ tempered glass |
| Light efficiency | 85% |
| Protection level | IP65 |
| Power Factor | 0.90 |
| CCT | 2700K - 6500K |
| Lamp cover | tempered glass |
| Light color | grey |
| Voltage | DC 24V or 12V |
| Beam angle | 15/30°/15*45° |
| Life span | 50,000hrs |
| Warranty time | 3 years |
| Certificate | CE&ROHS |
3, Applications:
Architecture lighting at hotel, yard, park, garden, plaza, bridge, ...
4, Image on products and applications:
5, Images on workshop:




| FAQ |
Q1: Are you a factory or trading company?
We are a 10+ years factory, focus on led outdoor landscape lighting.
Q2: What is your main products?
Full range of outdoor lights: spike light, inground light,wall light, underwater light, wall washer, recessed linear light, etc.
Q3: OEM or ODM available?
Yes, OEM & ODM, Customized brand, printing LOGO all available, Just let us know your idea.
Q4: What is the lead time?
Sample 3-7 days, mass production 15-35 days, up to the qty.
Q5:Can we order Sample?
Yes, welcome sample order to evaluate the quality. mixed sample also available.
Q6: How can we pay for?
30% deposit for production, 70% balance before shipment.
Q7: Why choose us?
1:10+ years manufacturer, we can control the quality at source.
2: professional R&D team.
3:Flexible service and quick respond.
4:High quality based on reasonable price.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- LED Wall Washer Light IP65 IP66
- Aluminum Housing DMX LED Strobe Exterior Wall Washers Lights
Related Categories
Hot Searches
More