15W High Quality Outdoor Lighting IP65 Garden LED Landscape Spot Lighting
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Style: | European |
| Color Temperature: | Warm White |
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-07-07
Number of Employees
58
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 3060R
- Lamp Body Material
- Aluminum
- Shape
- Round
- Irradiated Area
- 5-10m²
- Switch Type
- Rotary/Button
- Base Type
- Recessed Mounted
- IP Rating
- IP65
- Shade Type
- Fabric
- Certification
- CE, EMC, LVD, RoHS
- Voltage
- 24V
- Luminous
- 1140lm
- Transport Package
- Standard Carton
- Specification
- W60xL100xH182mm
- Trademark
- Wbovision
- Origin
- Dongguan, China
- HS Code
- 940542
- Production Capacity
- 60000PCS/Month
Product Description
15W High Quality Outdoor Lighting IP65 Landscape Spot Light
5, Images on company or workshop:



1, Features:
1, Novel design,novel walkside, pathway lighting;
2, CREE,high brightness;
3, Up to 50,000hours, long lifespan.
2, Parametres:
3, Applications:
LED landscape spot light at sidewall, hallway, gallery, pathway, square, ...
4, Image on products and applications:
1, Novel design,novel walkside, pathway lighting;
2, CREE,high brightness;
3, Up to 50,000hours, long lifespan.
2, Parametres:
| ltem No. | 3060R |
| Power | 15W |
| Size | W100xL160xH403mm |
| LED | CREE |
| Material | die-casting aluminum + tempered glass |
| Light efficiency | 85% |
| Protection level | IP65 |
| Power Factor | 15W |
| CCT | W : 2200K-6000K , or RGB |
| Lamp | len |
| Light color | silver/ black |
| Voltage | DC 24V or 220- 240V AC |
| Beam angle | 3°|8° |15°|24°|25°|38°|40°|60°|10*60°|20*55° |
| Life span | 50,000hrs |
| Warranty time | 3 years |
| Certificate | CE&ROHS |
3, Applications:
LED landscape spot light at sidewall, hallway, gallery, pathway, square, ...
4, Image on products and applications:
5, Images on company or workshop:



| FAQ |
Q1: Are you a factory or trading company?
We are a 10+ years factory, focus on led outdoor landscape lighting.
Q2: What is your main products?
Full range of outdoor lights: spike light, inground light,wall light, underwater light, wall washer, recessed linear light, etc.
Q3: OEM or ODM available?
Yes, OEM & ODM, Customized brand, printing LOGO all available, Just let us know your idea.
Q4: What is the lead time?
Sample 3-7 days, mass production 15-35 days, up to the qty.
Q5:Can we order Sample?
Yes, welcome sample order to evaluate the quality. mixed sample also available.
Q6: How can we pay for?
30% deposit for production, 70% balance before shipment.
Q7: Why choose us?
1:10+ years manufacturer, we can control the quality at source.
2: professional R&D team.
3:Flexible service and quick respond.
4:High quality based on reasonable price.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- LED Spot Garden Light IP65 IP66
- 15W High Quality Outdoor Lighting IP65 Garden LED Landscape Spot Lighting
Related Categories
Hot Searches
More