High Quality Outdoor Lightingip67 Linear Stainless Steel Floor Recessed LED Inground up Light 12W DMX512 Waterproof Inground up Light for Landscapes
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Color Temperature: | Pure White |
| Lamp Body Material: | Aluminum |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-07-07
Number of Employees
58
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 2055L-0.5m
- Power
- 12W
- No. of Light Source
- ≤10PCS
- IP Rating
- IP67
- Application
- lawn
- Certification
- CE, EMC, LVD, RoHS
- Input Voltage
- 24v
- Light Source
- With Light Source
- LED Chips Brand
- Osram
- Transport Package
- Standard Carton
- Specification
- W55*L50mm
- Trademark
- Wbovision
- Origin
- Donggguan, China
- HS Code
- 940542
- Production Capacity
- 60, 000PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 40.00cm * 50.00cm
- Package Gross Weight
- 15.000kg
Product Description
Features:
1, high quality heat desipation material;
2, CREE or LED,top quality light source.
3, IP67, excellent waterproof performanace
4, Anti glare design;
5, Up to 50,000hours, long lifespan.
Parametres:
| ltem No. | 2055L-0.5m |
| Power | 12W |
| Size | W55*L500mm |
| LED chip | CREE |
| Material | stainless steel top+ die casting Aluminum+ 10mm thickess glass |
| Light efficiency | 85% |
| Protection level | IP67 |
| Power Factor | 0.90 |
| CCT | 2700K - 6500K, RGB |
| Lamp cover | tempered glass |
| Light color | Silver or black |
| Voltage | DC 24V or 220-240V AC |
| Beam angle | 10/25°/45°/60°/ 20*40 / 20*60 |
| Life span | 50,000hrs |
| Warranty time | 3 years |
| Certificate | CE&ROHS |
Applications:
Landscape or garden lighting at yard, park, garden, path, plaza, hotel, clubs ...
Image on products and applications:









Q1: Are you a factory or trading company?
We are a 10+ years factory, focus on led outdoor landscape lighting.
Q2: What is your main products?
Full range of outdoor lights: spike light, inground light,wall light, underwater light, wall washer,
recessed linear light, etc.
Q3: OEM or ODM available?
Yes, OEM & ODM, Customized brand, printing LOGO all available, Just let us know your idea.
Q4: What is the lead time?
Sample 3-7 days, mass production 15-35 days, up to the qty.
Q5:Can we order Sample?
Yes, welcome sample order to evaluate the quality. mixed sample also available.
Q6: How can we pay for?
30% deposit for production, 70% balance before shipment.
Q7: Why choose us?
1:10+ years manufacturer, we can control the quality at source.
2: professional R&D team.
3:Flexible service and quick respond.
4:High quality based on reasonable price.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Featured Product Recommendations
- High Quality Outdoor Lightingip67 Linear Stainless Steel Floor Recessed LED Inground up Light 12W DMX512 Waterproof Inground up Light for Landscapes
Related Categories
Hot Searches
More